Na ekrany polskich kin weszła najnowsza, długo oczekiwana produkcja Andrzeja Wajdy z Krystyną Jandą w roli głównej- „Tatarak”. Obraz jest historią doktorowej Marty- starzejącej się kobiety, podupadłej na zdrowiu i doświadczonej życiem. Bohaterka żyje wspomnieniami z lat młodości i boryka się z nudą i szarością dnia codziennego.
Nieoczekiwanie, za sprawą spotkania z młodym mężczyzną, przypomina sobie jednak czym jest miłość i fizyczna fascynacja. Nie trwa to jednak długo, gdyż młodzieniec ginie tragicznie podczas wspólnej kąpieli. Kobieta traci kontakt z rzeczywistością, a wydarzenie wywołuje u niej reakcje, których sama się nie spodziewa.
Film jest ekranizacją prozy Jarosława Iwaszkiewicza, połączonej z historią życia aktora - w tym przypadku Krystyny Jandy, której osobista opowieść wpleciona została w scenariusz. Występuje tu plejada polskich aktorów: wspomniana już Krystyna Janda, Jan Englert, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Pietrucha i Paweł Szajda - amerykański aktor polskiego pochodzenia.
Premiera „Tataraku” odbyła się 22 kwietnia w Berlinie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Na gali nie pojawiła się główna bohaterka, gdyż jak zauważył Jan Englert - „Tatarak” jest dla aktorki opowieścią zbyt osobistą i dotkliwą. Produkcja spotkała się z ogromnym uznaniem i wywołała poruszenie na widowni. To jeden z tych filmów, które na długo zapadają w pamięć.
Przedstawiciele ATV Film z premiery wyszli zachwyceni i wzruszeni. Serdecznie polecamy „Tatarak” jako doskonałą produkcję- studium ludzkiego wnętrza.